268.
by Nat
Se festőt, se szobrászművészt nem tudok mondani, se zeneszerzőt, de még virtuóz muzsikust se, akiről negyven éves kora körül derült volna ki (vagy ő maga akkor jött volna rá), hogy érdemes lenne elkezdenie a művészetet* – miért lenne az irodalom kivétel?
_____
*biztos, hogy létezik ilyen, és ha valahol, akkor itt aztán igazán erősíti a szabályt
Művésznek lenni nyilván elsősorban tehetség kérdése, de másodsorban ez egy szakma is. És egy szakmát művelni, ennek nagyon sok összetevője van. Egy művésznek pl. be kell dolgoznia magát a művészeti (irodalmi) életbe, kapcsolatokat kell kiépítenie, el kell fogadtatnia magát. Nem rossz értelemben gondolom, ez egyszerűen nélkülözhetetlen ahhoz, hogy művészként kibontakozzon, hogy közönséghez jusson. És ezt valószínűleg fiatalon kell elkezdeni.
KedvelésKedvelés
Azt próbáltam leírni egy mondatban, hogy érdekesnek találom, hogy sok olyat látok mostanában, hogy amikor valaki negyven körül változtatni szeretne az életén, egyszerűen előkapja az írást, mint egy olyan művészeti ágat, amihez korábban nem kellett, hogy köze legyen (nem azokról beszélek, akik egyébként is valami irodalom-közeli tevékenységet végeztek, nyilván). Szóval, hogy miért nem a hárfát kapja elő valaki vagy az ecsetet? Érted, gondolom.
KedvelésKedvelés
Nem hiszem, hogy teljesen másról beszélünk. Mert először is: bizony sokszor a hárfát vagy az ecsetet kapja elő. Ismertem embert, aki ötvenes éveiben tanult meg szaxofonozni, az meg kifejezetten gyakori, hogy valaki egyszer csak elkezd festeni vagy rajzolni. Szerintem ezzel nincs baj, sőt tök jó. A baj akkor kezdődik, amikor emberünk nem elégszik meg az amatőrséggel, azzal, hogy néhány embert szórakoztat, vagy épp csak magát, hanem profi művész akar lenni. Pl. kötetet akar. Ez nem fog neki menni, de nem biztos, hogy csak a tehetség hiányzik hozzá. Túl sok mindent kéne pótlólag megtanulnia, és erre már nincs idő. Mert művésznek lenni szakma, ezt próbáltam írni az előző kommentben. 🙂 Abban persze igazad lehet, hogy aki írni kezd élemedett korban, az könnyebben esik abba a hibába, hogy írónak (költőnek) képzeli magát. De ostoba. (Persze érintett vagyok, azért kezdtem morfondírozni a dolgon. 🙂 )
KedvelésKedvelik 1 személy
Igen, szerintem ugyanarról beszélünk. 🙂 Van az a híres mondás, hogy a művészet 10% tehetség és 90% munka – nekem mindig ez jut eszembe. Oké, biztos túlzás, de van benne valami.
KedvelésKedvelik 1 személy